Vanemapuhkusel on parim aeg hakata startup-ettevõtjaks

Räägitakse, et pühendudes karjäärile, on keeruline samal ajal pühenduda ka pereelule. Kui oled äsja alustanud startup ettevõtlusega, ei pruugi enam tööturult kõrvale jäämine olla kõige lihtsam valik. Nii mõnigi Eesti tubli iduettevõtja on oma miljoni-ideeni jõudnud just ema- või isapuhkusel. Kui üldse on vabadust, et valida, kuidas siis leida pereelu ja töö vahel tasakaal?

Tehnopol Startup Inkubaatoris toimunud üritusel arutlesid sel teemal paneelis 4 lapsevanemat, kes on lisaks ka edukad juhid startup maastikul: Kristel Kruustük (Testlio), Rasmus Rask (LaMuu), Triin Andresson (Civitta) ning paneeli moderaator Triin Preem (Civitta).

Milline oli teie otsus, kui tuli valida pere ja töö vahel?

Kristel: “Kuna minu hirmuks oli ettevõttes toimuvast ilma jääda, siis olin üsna kindel, et naasen peagi tööle tagasi. Kui aga Aaron olin sündinud, siis sain aru, et tegelikult ei ole mitte kuskile kiiret, sest konkurendid ei söö turgu ära. Seda mõtet toetasid ka juhatuse- ja tiimiliikmed tööl ning minu pere, tänu kellele mul oli võimalus lapse jaoks aeg võtta. Nüüdseks on Aaron 1 aasta ja 7 kuu vanune ning olen Testlio juures tagasi.”

Triin A.: “Esimese lapsega tegutsesin väga palju ning meile meeldis käia ka sõbranna lastega mängimas ja võimlemas. Kolmanda lapsega enam nii palju aega ja tahtmist ei olnud, sest mõtted olid pigem töö peal. Kui tulid ajad, mil laps hakkas rohkem üleval olema, siis võtsime lapsehoidja, mis andis mulle võimaluse töötada kodust. Mul oli meeskonnaga väga hea kontakt ning ühenduses püsimine ei olnud üldse keeruline.”

Rasmus: “Meie otsus tugines sellel, et lapsega kodus on see, kellel parasjagu on vähem tööd.”

Kui peaksite selle valiku tegema uuesti, siis kuidas te otsustaksite? 

Triin A.: “Mina enam ei teeks sellist otsust, et töötan samal ajal edasi. See oli tegelikult üsna raske ning tekkisid erinevad miks ja kas küsimused.”

Kristel: “Raske on ette ennustada, sest kunagi ei tea, kuidas sel hetkel tunded on. Kui Aaron sündis, siis mind valdas tunne, et soovin puhkust võtta ning mul oli teadmine, et ettevõte on juba seal maal, et saan seda lubada ning end ettevõtja rollist välja tõsta.”

Rasmus: “Ettevõtet alustades olid lapsed 4- ja 2-aastased. Kui ettevõte oleks sel hetkel juba tegutsenud, siis oleks ilmselt olnud keerulisem. Leian, et ei ole võimalik panna tegevust pausi peale, kui oled juba toodetega välja tulnud. Seda enam oleks olukord pingelisem, kui samal ajal oleks beebi kodus. Meie tegime abikaasaga selge ajalise raamiga kokkuleppe, et nt kuni 8 kuud panustab üks meist ettevõttesse ja vastupidi. Selline lahendus sobis meile.”

Millised on teie soovitused lapse kasvatamise ja töö ühildamiseks? 

Kristel: “Esimene aasta oli pöörane, aga kui on toetavad partner ja perekond, siis võib see olla igati võimalik. Arvan, et kõige olulisem on enesekindlus, mis on tähtis selleks, et Sul oleks kindel strateegia ning suudaksid veenda investoreid. See on keeruline, aga võimalik.”

Triin A.: “Minu soovitus on lapsehoidja. See on küll kulukas, kuid palka ja lapsehooldusraha korraga saades on see mõistlik.

Rasmus: “Mina soovitan kohustused seoses lapse ja tööga ära jagada partnerite vahel. Koostöö lapsevanemate vahel on väga oluline. Lisaks on suur abi lapse vanavanematest.

Kas lapse kasvatamine ja töötamine samal ajal toimib alati?

Kristel: “See toimib siis, kui ettevõttes on paindlikkust ning tehnoloogia ettevõtetes seda on. See annab võimaluse töötada kodust.”

Triin A.: “Alati ei toimi. Näiteks peaks tiimijuht füüsiliselt kohal käima, et tiimi koos püsiks.”

Kristel: “Jah, kuritarvitada ei tohi kodus töötamise võimalust.”

Rasmus: “Meil kodus töötamise võimalust ei olegi. Ja ka meie tiim on selline, et tahadki tööle tulla. Ilmselt tõesti on peamiseks mõjuteguriteks sisekliima küsimused, kui palju on võimalik olla kodus või kontoris.”

Kuidas suhtute sellesse, kui kontorisse võetakse lapsed kaasa?

Kristel: “Mina suhtun positiivselt ning võtan ise kaasa ning teised võtavad kaasa. Panen näiteks istuma ja joonistama. Lapse kaasa võtmisel on muidugi oluline, et see ei segaks  kedagi.”

Triin A.: “Meil võetakse samuti lapsi tööle kaasa ning meil on lastenurk. Samas massilist kaasavõtmist ei ole. Siinkohal tuleb mõelda, et kui palju sa ise keskenduda saad, kui oled lapse kaasa võtnud.”

Triin ja Rasmus lisavad, et samas ei tohiks last kaasata tähtsamatele sündmustele tööl nagu esitluse tegemine või koosolek kliendiga, sest see segab töö efektiivsust ning see ei pruugi kliendile meeldida.

Millised on need TOP3 asja, mida lapsed on teile õpetanud ning mis tuleb ka tööalaselt kasuks?

Rasmus: “Elukogemus. Parimad ideed tulevad teadmiste ja kogemuste põhjal, mida oleme isiklikult kogenud. Väiksem on tõenäosus, et need tekivad teiste tehtud uuringute põhjal. Kui sul on lapsed, siis tekib igapäevaselt selliseid ahhaa momente. Lapsed on justkui ideede platvorm.”

Triin A.: “Aja planeerimine. Lisaks oskus toime tulla mitme asjaga korraga ning juhtida vahel tekkivat segadust. Kindlasti ka mõistmist, sest ka tööle tulevad inimesed on isiklike emotsioonidega. Mul on kodus kombeks küsida samu asju korduvalt. Tööl peab ka küsima.”

Kristel: “Kannatlikkust. Lapsevanemad oskavad prioritiseerida ja aega planeerida. Lisaks aitab see mõista, et see on okei, kui on ka omad unistused ja hobid. Sellest arusaamine tuleb kasuks, sest sa mõistad, et vastasel juhul võib tekkida läbipõlemisoht.”

Millised on teie soovitused?

Kristel: “Just do it! Tee ära ja küll sa hakkama saad. Arvan, et kõik on meie endi peas kinni. Kui sa teed midagi täie kirega, siis isegi väga rasketel aegadel leid sa lahenduse, kas või teiste inimeste abil.”

Triin A.: “Meil ei peaks raske olema. Tuleb leida tugivõrgustik.”

Rasmus: “Ära jää üksinda. Nii äripartnerite valikul kui ka kellega sa seda ideed lähed realiseerima. Ära jäta üksi ja ära jää üksi.”

Vaata üritusest pilte SIIT.

Liitu programmiga!