Startup Inkubaatori idufirma Fairmus arendab suurtele voogedastusplatvormidele konkurenti

Eelkõige trummarina tuntud Reigo Ahven on kodumaise voogedastusplatvormi Fairmus üks asutajatest. Iduettevõtlusega hakkas Reigo tegelema 2020. aasta sügisel ja tema sõnul on see olnud meeletult põnev periood, mille vältel ta on väga palju õppinud. Fairmus on Tehnopoli Startup Inkubaatori programmi liige.

MIS ON FAIRMUS JA MIS PROBLEEMI SEE LAHENDAB?

“Fairmus on igati aus ja läbipaistev voogedastusplatvorm. Striimimine on ideaalne viis muusika kuulamiseks, aga näiteks Spotify mudel toetub sellele, et kõikide kasutajate raha läheb ühte suurde potti ja see jagatakse kuulamise kordade alusel laiali. See tähendab, et väga väike hulk muusika õiguste omajatest saavad sealt mingi tulu, ülejäänud artistid ei teeni isegi salvestuskulusid tagasi. See on niivõrd põletav probleem ja eriti valusaks muutus olukord eelmise aasta kevadel. Otsustasime teha maailma esimese 100% kasutajakeskse voogedastusplatvormi – iga kuulaja kuutasu jaotatakse nende muusikute vahel, kelle muusikat ta kuulab,” rääkis Reigo.

Tema sõnul on kasutajate ja artistide tagasiside olnud väga positiivne. “Artistide seisukohalt on asi väga lihtne – nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt on öeldud, et lõpuks ometi on keegi pannud kokku kõik need valupunktid, mis on viimase 15 aasta jooksul erinevates striimingplatvormides välja tulnud.”

MILLISED ON LÄHIAJA PLAANID?

“Praegu oleme oma tootega MVP faasis ja jälgime, et koduturul oleks kõik juriidiliselt kaetud ja et oleksime rahvusvaheliseks eskaleerimiseks valmis,” rääkis Reigo ja lisas, et platvormi vastu on juba huvi tuntud Saksamaal, Soomes, Iirimaal, Inglismaal ja Islandil.

Üheks eesmärgiks on avada platvorm kasutajatele selliselt, et iga artist saaks ise oma muusikat üles laadida ja jälgida tulusid. See on võrreldav näiteks Twitteris säutsu kirjutamisega – protsess on täpselt sama lihtne. “Hea meel on öelda, et see lahendus sai avalikustatud eelmisel nädalal ja esimesed viis plaati on juba muusikute poolt iseseisvalt üles laetud. Varasemalt on see käinud läbi meie, aga nüüd saab iga muusik ise hallata oma Fairmusi kontot,” rääkis ta.

Järgmise kümne kuu jooksul soovib Fairmus kaasata 250 000 eurot, millega arendada välja muusikute üleslaadimise platvorm ja viia oma mobiilirakendus sellisele tasemele, et see kannataks võrdlust nii Spotify, Deezeri kui Tidaliga. “Üks lisalahendus, mille tahame sisse tuua, on see, et oma muusikavalikut saaks äpist telefoni laadida ja kuulata hoolimata sellest, kas sul on internetiühendus või mitte – näiteks merel või matkal olles. Sellise lahenduse maksumus on piisavalt kõrge, samas on see üks oluline asi, mis on meie kasutajaküsitlustest välja tulnud,” sõnas Reigo. Lisaks soovivad nad ka oma tiimi inimesi juurde värvata ja alustatada laienemist välisturgudele, alustades Soomest ja teistest Skandinaavia riikidest.

Koostööprojektidest tõi Reigo välja näiteks selle, et Fairmus soetas kolmeks aastaks õiguse kasutada Netiraadio kataloogi. “Seal on umbes 30 000 lugu koos metaandmetega. Sealt tuleb kindlasti plahvatuslik kodumaise muusika lisa meie platvormile,” rääkis ta. Partnerlusleping on sõlmitud ka ERR-iga – ERR-i arhiivist hakatakse digitaliseerima ja ajapikku Fairmusi lisama fonogramme, mis varem on olnud raskesti kättesaadavad. Neid lisandub platvormile üle 100 000.

MIKS LIITUDA TEHNOPOL STARTUP INKUBAATORIGA?

Tehnopoli Startup Inkubaator on Reigo sõnul nagu lift. “See lift ei vii sind võib-olla kohe 60. korrusele, aga ta viib sind 10. või 15. korrusele, kust juba avaneb hoopis teistsugune vaade,” kirjeldas Reigo.
Tema enda ootused olid lihtsad: “Tahtsin saada ligipääsu “ajudele”. Tahtsin olla osa sellest maailmast, n-ö siseringis, ja ükskõik, kust poolt ma seda vaatasin, tundus mulle, et inkubaatoriga liitumine on selleks kõige kiirem ning kirgastavam viis.”

Ta teadis, et inkubaatorisse on kaasatud terve rida eksperte ja oli kindel, et kui tekib mingil teemal küsimus, siis ta saab ekspertidelt vastused. “Minu jaoks on väga oluline inimene olnud Ivar Siimar, kes on alati väga toetavalt andnud tagasisidet selle kohta, mida investorid oluliseks peavad. Kui sa täidad ühe investori eeldused või ootused, siis mõnes mõttes täidad sa kõikide investorite eeldused. Selleks on vaja kedagi, kellega võib kõike arutada ja Tehnopoli Startup inkubaatoris on meil see võimalus olnud,” võttis Reigo oma kogemuse kokku.

Fairmusi rakendust saab alla laadida ja sellega lähemalt tutvuda tasuta. Esimesed 33 minutit on Fairmusi mobiilirakenduses kuulamiseks priid, kui aga otsustad igakuiselt 2.99€ maksma hakata, arvutatakse ka kuulatud 33 minutit ilusti esimese kuu rahajaotuskalkulatsiooni sisse. Aus värk.

 

Sul on idufirma, mida soovid edasi arendada? Liitu Tehnopol Startup Inkubaatoriga! Kasvuprogrammi saab kandideerida kuni 28. jaanuarini. Täpsema info leiad startupincubator.ee/programm 

Liitu programmiga!