Startup Inkubaator annab hoogu mõjuettevõtete arenguhüppele
Tehnopoli Startup Inkubaatoris algas uus värbamisvoor ja sel korral on kasvuprogrammi oodatud varajases faasis mõjuettevõtted, kelle eesmärgiks pole ainult kasv, vaid ka soov pakkuda kestlikke lahendusi ühiskondlikele kitsaskohtadele.
Eesti on tuntud idufirmade riigi ja ükssarvikute maana, kuid märkimisväärselt vähem räägitakse neist iduettevõtetest, kelle toote või teenuse mõjuefekt on kasvupotentsiaaliga sama tähtis, või isegi tähtsamgi veel. Need ettevõtted jahivad ükssarviku staatuse asemel hoopis sebra ehk ühiskondlikult suurema mõjuga ettevõtte staatust. Sebra-tüüpi ettevõtted on samaaegselt nii kasumlikud kui ka ühiskonnale positiivse mõjuga. Nende kasv võib võrreldes ükssarvikutega veidi aeglasem olla, kuid on sellevõrra stabiilsem. Eesti juhtiva äriinkubaatori eesmärgiks on toetada ettevõtete pikaajalist edu ja aidata valmistuda esimese investeeringu kaasamiseks.
Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai ütles, et kuna iga vooruga on ajas kasvanud mõjuettevõtete hulk, siis selle vooruga antakse omapoolne positiivne tõuge Eesti mõjuettevõtete arengusse. “Täna on meil väikese riigi kohta väga palju startup ettevõtteid, kuid märkimisväärselt vähem on neid alustavaid tiime, kelle toode või teenus suudab pakkuda lahendusi laiematele ühiskondlikele kitsaskohtadele. Neid ettevõtteid soovimegi oma programmi kaudu toetada. Startupid ei saa teatavasti areneda ilma investoriteta, kes neisse usuksid ning seetõttu on hea meel näha, et ka investorkogukonda tuleb üha juurde investoreid, kes soovivad lisaks tootlusele näha ka laiemat ühiskondlikku mõju,“ sõnas Tammai. Aastas toetab Startup Inkubaator umbes 100 varajase faasi iduettevõtte arengut.
Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBAN president ja Startup Inkubaatori võtmementor Lev Dolgatsjov on ise investeerinud nii mõnessegi mõjuettevõttesse. “Maailmas pole väga palju viise tulevikku positiivsemalt ja globaalsemalt mõjutada, kui läbi isikliku käitumise. Investeerimine mõjuettevõtetesse on üks nendest. Mõjuinvestorina saan valida just need valdkonnad, mis mind kõnetavad ja kaasa aidata nende arengule,” kommenteeris Dolgatsjov. Tema portfellis on näiteks iduettevõtted Cuploop ja Fusebox. Esimene lahendab liigse plastikpakendi probleemi – nende nutimasinad võimaldavad pakendeid korduvkasutada ja vähendada plastikprügi hulka. Fusebox töötab energiatõhususe rindel – tänu nende lahendusele väheneb energiatarbimine tervikuna, mis omakorda vähendab energiatootmise ressursside kasutamist. “Sellised ettevõtted on minu jaoks põnevad ja ma toetan neid hea meelega oma rahaga,” sõnas Dolgatsjov.
Startup Inkubaatori kuuekuulise kasvuprogrammiga on oodatud liituma 10 tehnoloogiaettevõtet, kes arendavad tooteid ja teenuseid järgmistes valdkondades: jätkusuutlik põllumajandus ja toidu tootmine, haridusinnovatsioon, energeetika, materjalide taaskasutus ja ringmajandus, kliimamuutuste mõju vähendamine ning teised suure ühiskondliku mõjuga tooted ja teenused. Kasvuprogrammis annavad ettevõtetele hoogu tippmentorid, mitmekülgsed koolitused ja kogukondlikud üritused.
Kandideerida saab veebilehel www.startupincubator.ee kuni 20. jaanuarini.