Pärnumaa Arenduskeskus saab uue tugiprogrammi Tehnopol Startup Inkubaatori toega
Tehnopol Startup Inkubaator ja Pärnumaa Arenduskeskus alustasid koostööd, et pakkuda sisukamat ja kvaliteetsemat tugiteenust Pärnu iduettevõtjatele. Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai näeb edasist koostööd kui võimalust Tehnopoli jaoks toetada uute ettevõtete teket ka teistes piirkondades. „Oleme Lääne-Eesti aktiivsete ja ettevõtlike inimestega juba mitu aastat koostööd teinud. Mul on hea meel, et Pärnumaa Arenduskeskus valis meid oma partneriks, et viia üheskoos ellu pärnakatele suunatud inkubatsiooniprogrammi. Nii on Tehnopolil võimalus ettevõtlust toetada ka mujal ning innustada kohalike ärisid laienema esmalt üle-eestiliseks ja sealt edasi ka välisturgudele. Suur ambitsioon ja teotahe unistused ka ellu viia ei ole Pärnu inimestele võõrad ja see on tore.“
Vestlesime ka Pärnumaa Arenduskeskuse ettevõtlusinkubaatori projektijuhi Silver Smeljanskiga, et uurida lähemalt, mis toimub Pärnu ettevõtlusmaastikul ning mida võimaldab alanud koostöö Tehnopoliga.
Kuidas teie näete Pärnumaa ettevõtlusmaastikku, milline on selle hetkeseis?
Võiks öelda, et ta on kahte suuremasse sektorisse kaldu – tööstus ja turismindus ning teenuste valdkond. See tähendab, et ühelt poolt on tugevalt esil hotellid, spaad, kohvikud-restoranid, teatrid ja meelelahutusasutused ning teiselt poolt tööstus nii metsa kui elektroonika ja metalli vallas.
Kuidas on lood iduettevõtlusega?
Pärnus tegutseb juba kolmandat aastat Forwardspace, mis ajab väga tugevalt iduettevõtluse suunda ning kasvatab jõudsalt startupide ja väikeettevõtete kogukonda. Kui neid siin ei oleks, siis startupindust Pärnus praktiliselt ei olekski. Ka linn ja Pärnumaa Arenduskeskus on mingil määral suuna iduettevõtetele võtnud – koostöös Garage48-ga toimus sügisel siin jälle üle pika aja häkaton. Mõtted liiguvad üha enam sinna, et iduettevõtete hulka suurendada.
Kuidas sai alguse koostöö Tehnopoliga?
Ma olen ise üks Forwardspace’i asutajatest ning meil on tiimis inimene, kes on Tehnopoli programmi ise läbi käinud. Samuti oleme Tehnopoliga koos Startup Estonia kogukonnas.
Kuna Tehnopol on juba kaua Tallinnas teenust osutanud, on neil olnud pikemat aega huvi teistesse regioonidesse siseneda. Olles ise selles valdkonnas pikalt sees olnud, on Tehnopol pidevalt läbi käinud ja kuna ta on Eesti kõige suurem ja minu arvates ka kõige võimekam inkubaator, siis ei olnudki muud võimalust, kui nendega hakata mõtteid põrgatama, suhteid looma.
Kui nüüd ettevõte liitub selle programmiga, siis mis teda ees ootab?
Ees ootavad ikkagi nii Eesti kui maailma mastaabis väga tugevad mentorid, keda varem võib-olla oli siia Pärnusse keerulisem meelitada. Oleme Tehnopoliga koos välja töötatud koolitusprogrammi kohalikele ettevõtetele jälgides just seda, et see ei oleks ainult startup-sisuline, vaid ikkagi sobituks natuke laiemale sihtgrupile. Kuna startup kogukond Pärnus ei ole väga suur, sai ta kokku pandud sellisena, et ta toetaks mitmeid valdkondi ITst loomemajanduseni.
Mida sellesse programmi saamiseks tegema peab?
Järgmine programmi astumine toimub järgmisel sügisel. Praegu on ta kavas kord aastas, aga see on veel hetkel lahtine. Me teeme ühe pilootaasta ja vaatame, kuidas sellega läheb. Põhimõtteliselt saab seda Pärnumaa Arenduskeskuse lehelt vaadata, seal on neli-viis küsimust, millele tuleks vastata vabas vormis, et kandidatuur esitada.
Milline on teie pikem visioon, kuhu te areneda soovite?
Arenemisega on meil praegu siin Pärnus sellised suuremad plaanid – algas projekt Kobar, kus siis Pärnumaa Arenduskeskus, Ettevõtlusinkubaator ja Tartu Ülikooli Pärnu Kolledž kolivad samadesse ruumidesse aadressile Ringi 35. Tekib selline avaliku sektori, erasektori ja teaduse lõimumine, niisugune keskpunkt. Luuakse füüsilised inkubaatori ruumid. See peaks märtsikuus valmis saama.