Küberkaitse, allveedroonid ja laineenergia: NATO DIANA kiirendi teise faasi tegijad
Avalikustasime hiljuti ettevõtted, kes osalevad 2025. aasta NATO DIANA Eesti kiirendis. Samas on veel aktiivsed ka 2024. aasta programmis osalejad – Eesti kiirendi teise faasi pääsenud ettevõtetest kolm on veel ametis kuni veebruarini. Kes nad on ja milliste lahendustega nad julgeolekusse panustavad?
Nüüdseks teab iga startupper, et DIANA kiirendi ei ole seotud Briti kuningliku perega. Siiski on kordamine tarkuse ema. NATO DIANA kiirendi koosneb kahest faasist. 2024. aastal kandideeris kiirendisse üle 1300 ettevõtte, millest 44 valiti osalema programmi esimesse faasi. Sealhulgas alustas üheksa ettevõtet oma teekonda Eestis, mille innovatsioonikiirendit juhib teadus- ja ärilinnak Tehnopol koostöös Sparkup Tartu Teaduspargiga.
Pärast esimese faasi läbimist valiti ettevõtete seast välja top 10. Suurima potentsiaaliga kaksikkasutusega süvatehnoloogiad jätkasid oma NATO DIANA teekonda 2024. aasta septembris kiirendi teises faasis. See hõlmab endas täiendavat rahastust (kuni 300 000 eurot) ning üks-ühele tuge investeeringute ja kaubanduslike võimaluste leidmisel.
Eestis tegutseb neist kümnest valitud ettevõttest kolm – Lobster Robotics, Dolphin Labs ning Goldilock.
Ühendkuningriigi ettevõte Goldilock pakub küberkurjategijate vastu võitlemiseks kasutajatele võimalust digitaalset vara, seadmeid, võrke ja operatsioonisüsteeme kaugjuhtimisel koheselt füüsiliselt segmenteerida. Selleks pole isegi internetti vaja. 2024. aasta aprillis sõlmis Goldilock partnerluse Eesti küberjulgeoleku sihtasutus CR14-ga, mis toetas neid NATO DIANA programmi raames testimistegevustega.
Hollandi ettevõte Lobster Robotics on välja töötanud masstoodetavad allveedroonid, mis kaardistavad merepõhja kõrglahutuses. Nagu Google Maps, aga vee all. Nad suudavad tuvastada kahtlasi objekte kriitilise veealuse infrastruktuuri läheduses, aga ka loendada austreid rifi taastamise raames.
„Kui esimene faas andis meile kaitsetööstuses tiivad, siis teise faasi raames oleme päriselt lendama õppinud. Oleme demonstreerinud oma tehnoloogiat neljas erinevas riigis ja peaaegu kahekordistanud oma meeskonna. Eesti kiirendi vankumatu entusiasm meiega kaasa mõelda, viia meid kokku õigete mentoritega ja anda viimane tõuge meie kõhklustest hoolimata – see on olnud meie jaoks otsustav,“ ütles Lobster Roboticsi tegevjuht ja kaasasutaja Stephan Rutten (ülaloleval pildil).
USAs asutatud Dolphin Labs’i laineenergia muundur toodab vee all püsivat ja taastuvat elektrit, mille abil saab rakendada kaugandurvõrgustikke, veealuseid mikrovõrke ja sidevõimalusi. See tehnoloogia suurendab meie teadmisi meredomeenist ja parandab ka avamere loodusressursside ning kriitilise infrastruktuuri ohutust ja turvalisust.
Kui soovid olla see asutaja ja tegevjuht, kelle käest me tulevikus alumni-tsitaati küsime, siis saad rohkem infot NATO DIANA Eesti kiirendis siit, lehe alumises nurgas saad ka meile oma andmed jätta.