Idulugu: TraynMe X Tehnopol Startup Inkubaator

Tehnopol Startup Inkubaatori kiirendis arendab oma toodet või teenust 11 idufirmat, kes hakkavad korda saatma suuri tegusid. Saame nendega lähemalt tuttavaks – teie ees on TraynMe.

TraynMe eesmärgiks on tõhustada 3D-modelleerijate ja animaatorite renderdamisega seotud tööprotsesse. Nende tehnoloogia võimaldab kiirendada renderdustöid ja muuta väikesed, tüütud toimingud automaatseks. Tänu sellele saavad videokunstnikud keskenduda loovusele ja olla produktiivsemad.

TraynMe-s on rahvusvaheline tiim, mis koosneb neljast pühendunud asutajast. Argo Käsper ja Kristjan Kolbre toovad tiimi aastatega lihvitud tarkvara inseneeria oskusi ja kogemusi varasematest idufirmadest. Värsket mõtlemist ja innukust annavad tiimis juurde Mal Kubati Kosovost, kes õpib TalTechis ärindust, ning Carlo Francesco Porcelli Itaaliast, kes õpib Rooma ülikoolis ärindust ja on töötanud riskikapitali firmades praktikandina ning toob praktilisi teadmisi riskikapitalifondide maailmast.

Ettevõtte tegemisi tutvustas lähemalt Argo Käsper.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

„Esimest korda tekkis idee 2023. suvel, kui Kristjan tuli minu juurde ja uuris, et kui raske oleks luua lahendust, mis võimaldaks pilveserverite graafikakaarte lihtsalt kasutada ja neid masinõppe jaoks rakendada. Algselt plaanisime hakata arendama toodet, mis lihtsustaks masinõppe mudelite treenimiseks vajaminevate videokaartide rentimist. Uurides turgu rohkem süvitsi ja nähes sama tehnoloogia rakendust ka muudes valdkondades, otsustamise valida lõpuks 3D-modelleerijad ja animaatorid ning lahendada nende probleemi aeglaste renderdustöödega.

Sügisel liitunud teise kahe tiimiliikme arusaam lahendatava probleemi suurusest ja olulisusest andis meile kõigile indu juurde. Kuni tänaseni oleme antud suunda hoidnud ja tahame oma tehnoloogiaga muuta 3D-modelleerijate ja animaatorite renderdustöid kiiremaks ja efektiivsemaks, et nad saaks keskenduda kõige olulisemale – loomingulisusele.“

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

„Kõige suuremad raskused on meil olnud igapäevaste pisitoimetustega, mis tihtipeale kuhjuvad ja siis hoogtöö raames lõpuks tehtud saavad. Paraku nii juhtub, kui tiimis on kaks väga innukat tarkvara arendajat, kes tahaks kogu oma aja koodi kirjutamise alla panna. Samuti äri poolelt – meie kaks aktiivset tudengit loovad suhteid potentsiaalsete klientidega ja otsivad viise, kuidas kõige paremini meie toodet müüa või turundada. Seega fookuse leidmine on tihtipeale keeruline, kuid oleme loonud tiimisiseselt ajapikku kindla struktuuri, mis seda ohjes hoiab ja laseb meil ülesandeid korralikult lõpuni lahendada.

Õnnestumiste poolelt on meil hästi läinud, kuna kohe alguses võtsime värske tiimiga osa STARTERTallinna kiirendiprogrammist, mille võitsime ning saime esikoha ka Sustain-a-thon häkatonil. Samuti loeksin õnnestumiseks kõiki võimalusi, mil oleme kohtunud sektori ekspertidega. Kõige hiljutisem kohtumine oli meil eelmisel kuul Blender Foundationi tegevjuhi Ton Roosendaaliga, kes jagas head nõu ning soovis edu meie tegemistes.“

Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?

„Paljudest konkurentidest eristab meid üks oluline asi. Kui enamik haldab ja hoiab üleval enda serveriparki, siis meie seda ei tee. Kasutame erinevaid pilveserveri pakkujaid, kuna pilve migreerimise trend on hetkel väga aktuaalne.

Selline valik võimaldab meil: keskenduda oma tugevustele, milleks on arendada uute tehnoloogiate baasil kvaliteetset tarkvara ning mitte kulutada energiat ja aega serverite riistvara hooldamisele; olla skaleeritavad esimesest päevast, liikuda edasi koos kiirelt areneva kiipide maailmaga.

Näeme selles kõiges kasu nii meie fookuse hoidmises kui ka meie klientidele, kellel oleks läbi TraynMe alati kasutajasõbralik ligipääs uutele pilvetehnoloogiatele ja võimsale arvutusvõimsusele.“

Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?

„Tehnopol Startup Inkubaator jõudis meie horisonti esimest korda 2024. aasta alguses ja saime kohe aru, et tuleb võimalusest kinni haarata ning kandideerida. See läks meie plaanidega ideaalselt kokku ja on juba esimeste kuudega end päris hästi tõestanud. Meil oli eelkõige vaja tõuget ja tuge, et oma esimene MVP lansseerimine ära teha, mida Tehnopol on ka pakkunud. Samuti on Tehnopolis uute startuppide jaoks palju erinevaid hüvesid, ressursse ja kogenud mentoreid, kes aitavad meil oma rada valgustada ja lõpuks parimaid valikuid teha.“

Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

„Ühe aasta pärast soovime, et meil oleks edukas esimene stabiilne versioon, mida saaks ka juba skaleerida. Samuti oleme plaaninud selleks ajaks saavutada pideva kasvu oma kasutajate seas ja eeldame, et suudame seda hoida järgnevateks aastateks, kuna turule tuua on veel nii palju. Viie aasta jooksul tahame saavutada tugeva positsiooni arenemiseks kaugarvutuse (remote computing) pakkumisel. Näeme, et maailm liigub mobiilsuse suunas, arvutuslikku jõudlust hakkab vaja minema aina rohkem. Seega soovime toetada seda liikumist, pakkudes kindlat, aga samas lihtsasti kasutatavat tehnoloogiat.“

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

„Eks me loodame, et saame ise TraynMe-ga suureks tegijaks – kõik võimalused on selleks olemas. Samas, raske ennustada, kes on järgmine ükssarvik. AI turg on alles tekkimas ning huvi selle vastu on ülimalt suur, mistõttu võib ka väga palju üllatusi tulla. Soovist saada järgmiseks ükssarvikust pelgalt ei piisa, on vaja pidevat tööd ja püsivust ning leida arenemis- ja kasvuvõimalusi ka siis, kui kõik tundub juba väga hästi olevat. Loorberitele puhkama ei tohi jääda.“

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?

„Ma sooviksin rohkem lugeda ning vaikselt olengi seda teha üritanud. N-ö erialasest kirjandusest, mida ka ise lugenud olen ja soovitaksin kõigil värsketel iduettevõtjatel lugeda, on Eric Ries’i teos „The Lean Startup”. Podcaste kuulan palju ja soovitaksin kindlasti: „Ettemõte“, „Algorütm“, „Rööprähklejad“, „The Startup Podcast“, „Maintenance Phase“.

Meedia väljaandeid jälgin ja loen põhiliselt oma Google Discoveri soovitustest. Need on mul viimase aasta jooksul saanud väga heaks ja põhiliselt loen teiste startuppide tegemistest, uutest tehnoloogilistest leiutistest – ennekõike AI-ga seotud teemadest – ning investeerimislugudest, -soovitustest.“

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?

„Ma küsiks neilt, et kui antakse võimalus minna ajas tagasi enda nooruspõlve, siis kas nad teeksid seda, ja mida nad iseendale soovitaksid.“


Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab põhiprogrammi ja erikiirenditesse valitud ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ning kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Idulugude sarja lood leiad siit.

Liitu programmiga!

"*" indicates required fields

Kinnitan, et minu iduettevõte on registreeritud Eestis ning olen valmis osalema kohapealsetel koolitustel:
Accepted file types: jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, odt, avi, ogg, m4a, mov, mp3, mp4, mpg, wav, wmv, Maksimaalne faili maht: 2 GB.