Idulugu: TrackDeep X Tehnopol Startup Inkubaator

TrackDeep arendab drooniliikluse korraldamiseks vajalikku tarkvara ning vastava maapealse taristu rajamise ja haldamise lahendust. Idufirma on osalenud Tehnopol Startup Inkubaatori kasvuprogrammis ja hetkel on nad Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoris (ESA BIC Estonia). ESA BICi kiirendisse on kandideerimine avatud, täpsem info loo lõpus.

TrackDeepi asutaja ja tegevjuht Andy Viikmaa on varasemalt 15 aastat tegutsenud raadiokommunikatsiooni valdkonnas tippjuhina. Kaasasutaja ja tehnoloogia juht Märten Mõttus on üle 20 aasta tegutsenud tarkvaraarendaja ja -arhitektina panganduses ning trükitööstuses.

Nende loodud ettevõte TrackDeep aitab luua uut kõrgtehnoloogilist maailma, kus igapäevane transport ja liiklus muutub 3-mõõtmeliseks. Selles tulevikumaailmas suudavad inimesed, droonid, autod ja lennukid liikuda üksteist ohustamata integreeritud kolmemõõtmelises transpordiruumis. Kusjuures osa TrackDeepi tarkvara komponente on juba täna kasutuses droonide tuvastussüsteemides ja lähiajal lansseeritakse uudne lennujaamadele ning vanglatele suunatud drooni piloodi asukoha määramise süsteem.

Hetkel on ettevõte kaasamas oma esimest investeeringut summas 640 000 eurot, millest pool on ühe investori poolt juba broneeritud.

Andy Viikmaa tutvustas nende tegemisi ja tulevikuplaane lähemalt.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

Tallinna Vanglas ehk meie esimese kliendi juures. Nägime, et olemasolevad droonikaitse (Counter UAS) tarkvarad on liiga suurte piirangutega ning ei oma hädavajalikku paindlikkust ega vaata piisavalt kaugele tulevikku.

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

Kõige suurem viga senini on, et oleme venitanud müügi alustamisega, sest meile tundus, et TrackDeepi arendatav tarkvara platvorm pole veel liiga hea. Väga uhke olen meie meeskonna üle, kus kõik on väga erinevad isiksused, kuid toimime kui üks löögirusikas. Ühes suureks võiduks ja meeskonna motivaatoriks võib lugeda meie arendatava droonioperaatori asukoha määramise tarkvaramooduli unikaalse tehnoloogia kaitseks patentide esitamist nii Euroopa Liidus, kui ka USAs.

Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?

Tegutseme valdkonnas, mis on täiesti uus ja kus reegleid alles kirjutatakse. Lisaks oleme oma meeskonnas otsustanud, et oleme iseenda, klientide ja investorite suhtes ausad nii edusammudes, kui ka läbikukkumistes. Praegune tehnoloogiline revolutsioon lennunduses ja transpordis laiemalt ühendab reaalselt maa ja taeva: tekib aktiivselt droonide poolt kasutatav n-ö madalam õhuruum (U-space), mis on integreeritud maapealsete transpordisüsteemidega. Drooniliiklus on tulnud selleks, et jääda ja TrackDeepi eesmärk on olla selles uues maailmas üheaegselt nii drooniliikluse teede võrgu, valgusfoori kui ka kiiruskaamera rollis.

Miks just Tehnopol Startup Inkubaator/ESA BIC kiirendi?

Tehnopol Startup Inkubaator on eelkõige muutnud meie enda maailmavaadet, aidanud näha suurt pilti. ESA BICiga liitusime, kuna meil jäi endal teadmisi kosmosetehnoloogiate osas vajaka ning otsisime võimalust, kust saaks abi ja teadmisi otseallikast.

Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

Aasta pärast on meie droonipiloodi tuvastuse tarkvaramoodul kasutusel esimestes lennujaamades ja ka paaris vanglas Euroopa Liidus. Viie aasta perspektiivis oleme vähemalt Tallinnase rajanud drooniliikluse korraldamiseks vajaliku maapealse taristu ning linnaruumis toimub droonidega erinevate teenuste osutamine (nt postivedu, ravimite transport, liiklusjärelvalve jne).

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

TrackDeepil on piisavalt sisu, et jõuda tõotatud maale ehk saada ükssarvikuks, kuid õnneks on Eestis veel mitmeid väga suure potentsiaaliga ettevõtteid. Eelkõige usun röntgensüsteemidele analoogi arendava GScani ja vesinik-generaatorite tootjasse PowerUp Energy potentsiaali.

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele? 

David Alleni „Getting Things Done“ on oma prioriteetide seadmise ja aja planeerimise õpikuna väga oluline. Eesti autoritest soovitan kindlasti Peep Vainu raamatut „Kõige tähtsam küsimus“. Ainuüksi unistamisest ei piisa, tuleb ka tegutseda! Ja see raamat on juhend, kuidas asju päriselt ära teha.

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?

Elon Musk on üks meie aja hull geenius, tema puhul on 2 müsteeriumi: kuidas ta teeb otsuseid ja kuidas planeerib oma aega.

Jeff Bezozelt küsiks, et kui Amazonil ebaõnnestus droonidega viimase miili kullerteenuste osutamine, siis kas peamine põhjus oli lennupiirangud, mis tulenesid lennukite lennukoridoridest või oli seal taga veel miskit sügavamat? Ja veel küsiks, et kui meie lahendame selle probleemi, siis kas Bezos oleks valmis TrackDeepi investeerima?

ESA BICi kiirendi ootab kandideerima kuni 2. novembrini. Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on esimene omataoline Baltikumis. Tegemist on üleeuroopalise inkubaatorite võrgustikuga, kuhu kuulub 18 kosmose äriinkubaatorit. Inkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toote või teenuse arendamiseks 50 000 euro suurust stardirahastust koos valdkonnaspetsiifilise mentorlusega. Täpsem info: https://www.startupincubator.ee/esa-bic/

Liitu programmiga!