Idulugu: StratCommX X Tehnopol Startup Inkubaator

Tehnopol Startup Inkubaatoris alustas novembris uus AI kiirendi voor. Uurisime kiirendis osalevatelt idufirmadelt nende tegemiste kohta ja esimesena tutvustas end Procyon Integrations, mis arendab StratCommX nimelist tööriistakasti. Ettevõtte tegemistest rääkis lähemalt kaasasutaja ja ärijuht Liisi Karindi.

StratCommX on meediaproffidele mõeldud tööriistakast, mis aitab neil tänu tehisintellektil põhinevale propaganda tuvastamisele ja analüüsile tõhusalt luua usaldusväärseid meedia tooteid. Lahendust arendab ettevõte Procyon Integrations OÜ.

Asutajate tiim koosneb kolmest liikmest:

Anton Višnevski töötab TalTech FinEst Center’is tarkvara arhitektina, fookusega turvaliste, vastupidavate ja stabiilsete IT-lahenduste ehitamisele.

Leonard Tesnov töötab Swisscomis DevOps insenerina, ülesandega tagada VKEdele vajalikud ühenduvusteenused.

Liisi Karindi on pikaajalise ja mitmekesise kogemusega spetsialist rahvusvahelise äritegemise ja turgudele sisenemise alal, kelle eriliseks tugevuseks on aukonsulina globaalsetes ärivõrgustikes osalemine.

Kuidas sündis idee luua oma startup? 

Idee luua propaganda tuvastuse tööriist sündis 2023. aasta veebruaris, kui osalesime Defence for Ukraine makeathon’il. Selle raames loodud prototüüp andis võimaluse uurida erinevaid kasutusvõimalusi ning leida sihtrühm, kellele lahendus kasu võiks tuua.

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

Meil on hea meel, et oleme Ukrainast saanud väga tugevad partnerid, kes lahenduse vastu siirast huvi tunnevad, seda vajavad ning seega ka selle väljaarendamisele igati kaasa aitavad. Samuti on lahendus saanud positiivset tagasisidet koduturul ja Euroopa Liidu tasemel. Kindlasti peame rohkem tööd tegema toote-turu-kliendi parema kokkusobitamise nimel ning kaasama veel teisi valdkondlikke rahvusvahelisi partnereid.

Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?

Senised lahendused on põhiliselt keskendunud suurte keelemudelite nagu BERT „peenhäälestamisele“ (fine-tuning large language models). Meie ehitame oma lahenduse juba uuele, keerukamale mudelile, millele on kaasa aidanud OpenAI jõuline esiletõus. Paljud konkurendid on seega meile veel tundmata, kuna on samuti inkubatsiooni faasis. Oleme aga kindlad, et nad peatselt ilmuvad välja ning ainus konkurentsieelis saab siis olema parem tehniline lahendus, juba loodud partnerluste tugevus ning võime hõivata kiirelt valdkond, kus soovime tegutseda.

Miks just Tehnopol Startup Inkubaator/AI kiirendi?

Peale prototüübi loomist otsisime võimalust liikuda kiirest MVP suunas. Selleks läks meil vaja finantsilist tuge, et maksta erinevate teenuste eest, mis on meie sisendiks, ning saada abi mentoritelt, kes valdkonda hästi tunnevad. AI kiirendi pakub mõlemat ning seega loodame poole aastaga oma eesmärgid ruttu saavutada.

Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

Aasta pärast võiks meil olla juba piisav klientuur, et tagada igapäevaste operatiivsete kulude katmine ning eesmärk võiks olla eelkõige kasv. 5 aasta pärast võiks töös olla juba järgmise taseme tööriistakasti arendamine ja vastava sihtrühma pardale toomine.

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

Vastu ootusi ei hakka me ütlema, et need oleksime meie. Oleme oma meeskonnaga seadnud prioriteediks luua hästi teeniv, kiiresti kasvav äri, mis pakuks rõõmu tööst ja edust, ning meil on soov seda jagada tulevikus kõigi meie startupi osalistega. Pöialt hoiame ja elame kaasa aga kõigile Eesti ettevõtetele ja nende tiimidele, kes ükssarvikuks püüdlevad.

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?

Hetkel on igaüks meist õpingute tõttu keskendunud eelkõige oma valdkonnaga seotud kirjadusele ning peame päris palju lugema selleks, et õppetööd toetada. Anton õpib TalTechis küberkaitset, Leo Lincolni ülikoolis tarkvaraarendust ja Liisi EBSis (Estonian Business School) juhtimist.

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?

Võttes eeskuju Winston Churchilli nn õhtusöögilaua diplomaatiast, oleks küsimus neile kõigile „Beer or wine?“ – individuaalsed küsimused tuleks juba edasise jutu käigus.

Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab põhiprogrammis ja erikiirendites osalevaid ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ja kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Kõik idulugude sarja lood leiad siit.

Liitu programmiga!