Idulugu: Livful X Tehnopol Startup Inkubaator
Tehnopol Startup Inkubaatori 7. kohordis lööb kaasa Livful, mis arendab ja toodab innovaatilisi väikemaju ja hoolitseb, et püstitatud hooned oleksid nulljalajäljega. Livfuli kaasasutaja ja tegevjuht Kadi-Riin Lomp tutvustas ettevõtte tegemisi lähemalt.
Kui sinagi soovid oma idufirmaga osaleda 6-kuulises kasvuprogrammis ja mentorite toel oma ettevõtet edasi arendada ning välisturgudele liikuda, siis kandideeri Tehnopol Startup Inkubaatorisse. Kandideerimise tähtaeg on 20. jaanuar!
Saame aga Livfuliga lähemalt tuttavaks. Livful CLT maju on võimalik püstitada targalt ja jätkusuutlikult, vaid kahe inimese poolt, kõikjale maailmas. Minimajade disainimisel on lähtutud puhtast ja modernsest joonest.
Kuidas sündis idee luua oma startup? Livfuli näol on tegu spin-offiga Timbeco Woodmill OÜ-st ja just sealses meeskonnas tekkis ühe koosoleku käigus mõte katsetada CLT-st ehk ristkihtpuidust paneelidest minimaju. Partnerile meeldis see idee kohe ja uue tooteliini arendus võeti ette. Mitu prototüüpi ja 12 müüdud maja hiljem tekkis arusaam, et asjal on jumet ning tuleks panna kokku meeskond, mis võtab enda igapäevaseks fookuseks minimajade sektorisse innovatsiooni toomise.
Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?
Suurimaks väljakutseks võib vast nimetada tooteseeria enda loodud kontseptsioonile vastavaks saamist ja turult selleks vajaliku CNC-pingi leidmist. Võiduks võime kindlasti nimetada partnerit Jaapanis, kes lisaks esimesele 12 põlve otsas ebetäpsustega majale, tegi uuele seeriale lisatellimuse – selline koostööpartner annab motivatsiooni ja võimekust prototüüpimiseks palju juurde.
Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?
Eesti majade sektoris on äri tehtud üsna samamoodi viimased paarkümmend aastat, kuid tehnoloogia on selle aja jooksul läbi teinud 360-kraadilisi edukaid muudatusi. Seega tekkis mõte, et võiks õppida teistelt oma ala tipptegijkatelt, kaasata laiemat ringi ning saada kiirelt sektorivälist tagasisidet. On aeg teha innovatsiooni ka väikemajade äris ning nägime, et parim partner ja võrgustikku sissehüpet võimaldav keskkond oleks just Tehnopoli Startupi Inkubaatori kogukond.
Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?
Ühe aasta pärast oleme Lääne-Euroopa DIY, minimaju ja rohelist jalajälge väärtustavatele entusiastide lõõgastumiskohtadeks ka kõige metsikumates paikades. Viie aasta pärast ei piirdu me enam ühe tootmishalli ja masinaga, vaid neid kerkib juba vähemalt kolme maailmanurka, et võimalus mõelda ruutmeetrite asemel funktsionaalsetes lahendustes oleks kiiresti ja taskukohaselt kättesaadav laialdasemalt. Ning selleks, et tegu oleks tõesti 0-jalajäljega ettevõttega, istutame loodusesse tagasi kasutatud puudega võrdväärses koguses puid, sest mis kasu on ainult rahast, kui me ei loo maailma pikema mõjuga väärtust?
Kes on järgmine Eesti ükssarvik?
Ma usun, et see kasvab seekord välja AI-sektorist, sest just seal on toimunud viimasel ajal murrangulised arengud ja ideed. Äge ja innovaatiline e-kaubandust raputav äri tundub täna olevat Miros FIND.Fashion, sest sellel meeskonnal on kogemust, visiooni ja metsikult suur turupotentsiaal.
Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?
Eestis teevad kindlasti ägedat asja GRIT podcasti eestvedajad, nii hea on kuulata väiksest Eestist alustavate ettevõtete ehedaid kogemuslugusid. Rahvusvahelises pildis suudab CHURNFM alati üllatada huvitavate nurkadega, kuidas parimad startuppide turundajad ja innovaatorid oma nurga leiavad.
Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Steve Jobsiga, siis mida neilt küsiksite?
Ma vast uuriksin, et kas nad mõnda ei-d kunagi kuulda ka võtsid või oligi see just motiveerivaks jõuks? Kaua läks neil iga ettevõttega aega, et kasumlikuks jõuda? Mis vigu on nad teinud ning miks just need vead meelde jäid?
Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab programmi pääsenud ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ja kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Idulugude sarja lood leiad siit.