Idulugu: Complok X Tehnopol Startup Inkubaator

Pildil: Mari-Liis Kurg (pildistas Krõõt Tarkmeel)

Tehnopol Startup Inkubaatori ja RIA küberkiirendi esimeses lennus osaleb idufirma Complok, mis pakub tehisintellektil põhinevat reaalajas riskide juhtimise ja hindamise tarkvara väikestele ning keskmise suurusega finantsettevõtetele. Uurisime nende tegemiste ja tulevikuplaanide kohta.

Ettevõtte asutaja ja tegevjuht on Mari-Liis Kurg, kaasasutaja Maarja-Liisa Soe. Mari-Liisil on üle 15 aasta kogemust finantssektoris vastavuskontrolli alal, Maarja-Liis on üks noorimaid eestlasi, keda president on tunnustanud teenetemärgiga projektide elluviimise oskuste eest.

Comploki tegemisi tutvustas lähemalt Mari-Liis.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

Complok sai alguse esmalt pakkudes konsultatsiooni ja digitaalseid rahapesuvastased koolitusi finantssektorile. Kasvasime koos klientidega ja kuulasime nende vajadusi ning mõistsime, et probleem, mida peame lahendama, on palju suurem. Suurem oli ka meie ambitsioon ning liikusime üle riskide juhtimise tehnoloogia arendamisse, et automatiseerida töö, mida enamus valdkonna eksperte teeb täna manuaalselt (läbi Exceli ja Wordi).

Meie eesmärk pole kunagi olnud iduettevõtte loomine. Tulles ise sellest sekorist, on see olnud minu suur soov aidata teisi samas valdkonnas tegutsevad eksperte ja spetsialiste ning ehitada tooteid nende vajadustest lähtuvalt. Turg on suur, aga probleem on veel suurem ning kuivõrd meie toode on skaleeritav, kvalifitseerume me iduettevõtteks.

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

Suurim väljakutse on tulla toime väga väikeste ressurssidega ning oma aega efektiivselt juhtida. Praegune aeg on väga keeruline raha kaasamiseks ning seetõttu tuleb hakkama saada piiratud eelarvega. Suur väljakutse on ka olla kogu aeg valmis erinevateks väljakutseteks.

Suurim võit oli ilmselt sellel kevadel tehtud pivot, või üldisemalt kohanemine klientide vajadustega ning selle tulemusena ka julgus teha muudatusi. Samuti võitsime Eestis Ajujahi ning saime sisse maailma juhtivasse idudele suunatud Techstarsi kiirendisse, kuhu kandideeris 450 ambitsioonikat finantstehnoloogia ettevõtet Euroopast ning meie pääsesime 10 hulka, kes programmi valiti.

Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?

Meie oleme oma tehnoloogiat arendanud juba võttes arvesse tehisintellekti võimekust, seega saame pakkuda klientidele suuremat automatiseeritust, mille tõttu on meie hind ilmselt sõbralikum kui konkurentidel.

Kindlasti eristab meid ka see, et mul on pikaajaline valdkonna ekspertiis ja see, et teeme klientidega tihedalt koostööd ning arendame tooteid võttes arvesse nende vajadusi. Kui teised on põhiliselt võtnud eesmärgiks ettevõtete kasvu kiirendada (vastavuskontrolli protsessi kiirendades ja selle pealt raha säästes), oleme meie ikkagi keskendunud oma klientide (vastavusametnike) töö lihtsamaks tegemisele.

Miks just Tehnopol Startup Inkubaatori küberkiirendi?

Küberturvalisus on meie ja eelkõige meie klientide jaoks nr 1 küsimus, seega see on ka meie prioriteet ning igati loogiline oli saada põhjalikku konsultatsiooni Euroopa parimatelt. AI rakendamisega tegeleme samamoodi igapäevaselt, seega hea on ekspertidega põrgata ideid ning saada vajalikku tagasisidet toote arendusse.

Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

Üheaasta pärast on valmis meie reaalajas riske jälgiv platvorm, kus saab tehisintellekti abil hinnata ja juhtida ettevõtte erinevat tüüpi riske (finantskuritegevusest kuni töötaja sobivuse hindamise). Meie platvormil on võimalik luua dokumente ja teha puuduste analüüse. Me ise oleme väga põnevil, kuidas saame klientidele pakkuda lahendust, mis võimaldab neil kiiresti kasvada, aga samal ajal võttes riske oma riskitaluvuse piires. Saame pakkuda lahendust, mis võimaldab teha otsuseid andmetele tuginedes. Viie aasta pärast oleme riskide juhtimise tarkvara kategoorias Euroopa turuliider.

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

Ilmselt on Eestis palju iduettevõtteid, kelle potentsiaal on saada üksiksarvikuks ja ma hoian neile kõigile pöialt. Mina usun, et järgmine ükssarvik võiks olla Skeleton.

2023 kulutab finantssektor regulatiivsete nõuete täitmiseks arendatud tehnoloogiate peale igal aastal 110 miljardit dollarit ja see summa kasvab iga aasta. Me ei aja taga ükssarviku tiitlit, aga sisemine eesmärk on sellest turust saada vähemalt 1%, mis võrdub ca 1 miljardi euroga aastas. Kui me selle tulemuse saavutame ja see vastab ka selle saavutamise hetkel ükssarve definitsioonile, saab Complokist kindlasti ka ükssarvik.

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele ettevõtjatele?

Viimased kolm raamatut, mida ma lugesin ja soovitan teistelegi:

Ma jälgin erinevaid B2B müügiguurusid nii LinkedIni kui X’i vahendusel. Praegu on päevad nii pikad, et podcaste pole ma väga kuulanud, või siis need on teistsuguse sisuga. Ma kindlasti soovitan minna kiirendisse ja leida endale sobiv mentor, kui on soov tõesti alustada iduettevõtlusega. See on pikk teekond ja mida kiiremini terminoloogia ja mängureeglid selgeks saab, seda lihtsamaks see läheb.

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?

See oleks üks väga äge laud, kui nad kõik tõesti ühe laua taha saaks. Ma mõtlen, et esimene asi, mida ma küsiks, oleks tõesti, et kuidas see on üldse võimalik, et kolm sellise profiiliga inimest ühe laua taha on sattunud. Ilmselt järgmine küsimus oleks mul iseendale, et kuidas mina sinna sattusin. Aga oletame, et see juhtub ja ma tõesti saaks midagi küsida, siis mind huvitaks eelkõige see, et millisena need kolm meest näevad tulevikku 5, 10 ja 25 aasta pärast ning ma huviga kuulaks, mida nad räägivad.

Küberkiirendit viib ellu Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga (RIA). Kiirendit kaasrahastakse läbi Euroopa Liidu Digital Europe programmi ja Euroopa küberpädevuskeskuse (ECCC).

Liitu programmiga!