Idulugu: 10Lines X Tehnopol Startup Inkubaator
Jätkame iduettevõtete tutvustamist ja järgmisena on teie ees 10Lines, kes osaleb Tehnopol Startup Inkubaatori AI kiirendis. Varasemalt on 10Lines edukalt osalenud Tallinnovationi konkursil ja tegutsenud Tehnopoli linnakus.
10Lines arendab autonoomseid roboteid teekatte joonimiseks, mis asendavad mõõdulintidega mõõtmise kohapeal täisautomaatse lahendusega. Tulemuseks on parem kvaliteet ja kiirem töö.
Ettevõtte asutajad Janno Paas ja Tarmo Prints rääkisid nende endi taustast ning ettevõtte tegemistest lähemalt. Janno Paas on pikaajalise kogemusega tarkvaraarendaja ja ettevõtja. Ta on tegelenud tehisintellektiga ettevõttes Pipedrive ning tal on eelnevalt iduettevõtte asutamise kogemus. Suur osa Tarmo Printsi senisest karjäärist on seotud ettevõtlusega – kogemusi on ta saanud nii müügiesindajana kui firmajuhina. Joonimisvaldkonnas on ta tegev juba 13 aastat.
Ja nüüd 10Linesi juurde!
Kuidas sündis idee luua oma startup?
Joonimisroboti idee sai tõuke isiklikust kogemusest – töötades traditsioonilise parkimiskohtade märgistamise ettevõttes tuli Tarmol mõte automatiseerida manuaalset ja ajamahukat tööd. Tarmo nägi teistes valdkondades pidevat robotite arvu kasvu, kuid oma valdkonnas mitte. Koos Janno robootika valdkonna teadmiste ning ideettevõtte kogemusega pandi pead kokku ning nii 10Lines sündiski.
Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?
Suurim väljakutse on siiamaani olnud roboti täpsuse saavutamine, mis on vajalik kvaliteetse joonimisteenuse pakkumiseks. Esimesed kolm aastat tegelesimegi põhiliselt sellega, kuidas 250 kilogrammine robot saada 1-2 cm täpsusega joont tegema. See on kindlasti ka meie suurim võit, mis lõi üldse eelduse sellele, et praegu oleme joonimisfirmaga koos terve hooaja Eestis jooninud ning USA kliendid juba ootavad.
Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?
Meie eelis on valdkonna väga hea tundmine ning roboti ehitamine algusest peale just täpselt selleks ülesandeks. Me oleme pannud palju rõhku sellele, et robot oleks usaldusväärne ning turvaline. Suudame sama päeva jooksul tagatud täpsusega joonida ka kõige karmimates tingimustes mitmel erineval projektil.
Miks just Tehnopol Startup Inkubaator/AI kiirendi?
Autonoomse roboti juurde kuulub juba tehisintellekt, sest robot peab kohapeal väga palju ise otsustama. Meil on palju ideid, kuidas saaks AI lahendustega joonimisvaldkonda innoveerida, kuna meil on väga hea tehisintellekti kompetents majas sees. AI kiirendi tundus olevat hea võimalus, kuidas üks AI lahendus valmis ehitada ning teha veelkord Tehnopoliga koostööd. Meie kõik kogemused Tehnopoliga on siiamaani olnud väga meeldivad ning kõige esimesed jooned tegime just Tehnopoli linnakus.
Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?
Meie järgmine eesmärk on USA turule sisenemine. Meil on selle jaoks eeltöö tehtud ja kliendid ootel. Aasta pärast oleme juba kümnete robotitega USA turul väljas. Ameerikas on tuhandeid joonimisfirmasid, kes tegutsevad erinevates osariikides ja linnades. Viie aasta pärast on meil tuhandeid roboteid üle kogu maailma, sest juba praegu on huvi väga suur ning päringuid tuleb kõikjalt. Oleme läbirääkimistes mitmete edasimüüjatega üle kogu maailma, et potensiaalselt protsessi kiirendada.
Kes on järgmine Eesti ükssarvik?
Nimeliselt on väga raske vastust anda. Aga näiteks Starship võib küll olla üks kindel kandidaat, kui ta juba ei ole sellesse staatusesse jõudnud.
Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?
Kindlasti peaks lugema läbi kogu iduettevõtete kohustusliku kirjanduse alustades “The Mom Test” (Rob Fitzpatrick) kuni “Zero to One” (Peter Thiel) ja “The Hard Thing About Hard Things” (Ben Horowitz) raamatuteni välja. “Bad Blood” (John Carreyrou) on päris hea raamat, mida lugeda, et aru saada, kuidas asju mitte teha. Alustavale ettevõtjale on huvitav lugeda kindlasti juba tuntud ettevõtjate elulugusid, mis annavad inspiratsiooni.
Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?
Üks huvitav küsimus, mis alati palju head informatsiooni annab, on selline: “Mida teeksid teisiti, kui uuesti oma firma(d) asutaksid ja skaleeriksid?”. Teiseks võiks küsida: “Kuidas töö ja eraelu omavahel kombineerida nii, et mõlemad toimiksid hästi?”. Neil on kindlasti huvitavad kogemused, eriti kui tagantjärgi vaadata positiivsetele ja negatiivsetele aspektidele.
Kui sinu iduettevõte soovib samuti oma protsessidesse kaasata tehisintellekti, siis ootame sind kandideerima AI kiirendisse. Kandideerimine kestab kuni 30. septembrini. Täpsem info siin!