GreenEST Summit 2022 arutab rohepöörde võimalust kriisiajal

26.-27.oktoobril toimub Tallinnas kultuurikatlas Baltikumi suurim rohetehnoloogia ja säästva innovatsiooni konverents GreenEST Summit. Kahepäevasel suurkohtumisel otsitakse vastust küsimusele, kuidas kriisiaegses maailmakorralduses rohepöördele suurem hoog sisse saada.

Konverentsi päevajuht, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ekspert Karlis Goldstein kinnitab, et rohepöördel on ees uued väljakutsed ja kindlasti kerkivad need ka konverentsi aruteludes: “Fossiilkütustest loobumine oleks ühiskondlikult ja majanduslikult olulisima mõjuga samm alates tööstusrevolutsioonist. Praeguses olukorras, kus inimesed otsivad kindlaid lahendusi, võiks küsida, kas saame minna edasi sama õhinaga, nagu veel 2 aastat tagasi. Doomino-efektina leviva kriisi taga on ühekülgsed sõltuvussuhted, millest peame õppima,” selgitab Goldstein ja tõdeb, et tasakaalus rohepööre on meie kõigi ühine huvi.

Viiendat korda toimuva GreenEST Summiti avab kolmapäeval majandus- ja taristuminister Riina Sikkut. Konverents toob kokku ettevõtjad, investorid, riigi- ja omavalitsuste eksperdid ning teadlased. Näiteks on energeetika paneeli peaesineja on nutika tehnoloogiaettevõtte Tespack kaasasutaja Yesika Aguilera, kes lausa kahel korral valitud ajakirja Forbes poolt alla 30-aastaste mõjuisikute tippu. Tespacki värskeim projekt on päikesepatareidest ning arvutitehnikast koosnev süsteem, mis mahub seljakotti ja võimaldab muuta mistahes ruumi nutikaks, tehnikaga varustatud klassiruumiks.

Konverentsil jagavad oma kogemust ka mitmed maailma mastaabis arvamusliidrid, sh Rootsi keskkonnapoliitika kujundaja ja Circular Sweden juht Anders Wijkman, kes on olnud üheks rohepöörde eestvedajaks nii Euroopa parlamendi kui ÜRO juures ning on täna nõunikuks arvukates kestliku ühiskonna ja majandusmudeli mõttekodades nagu Earth4All, Club of Rome, World Future Council jmt. Samuti on konverentsiga liitumas vesinikul baseeruva süsinikneutraalse kütuse kasutamist toetava eFuel Alliance üks juhtidest Tobias Block, IT seadmete taaskasutust edendava Foxway ESG strateegiajuht Stefan Nilsson ning 30 aastat Iirimaa kaevandustööstuses leiba teeninud Tony Hand, kes sellest aastast TalTechi geoloogia instituudi jätkusuutliku kaevandamise projektijuht. 

Äramärkimist väärivad kindlasti Welmoed Neijmeijer, kes juhib Bolti renditeenuste laienemist uutes linnades ja piirkondades ja Rootsis loodud Haga Invative võrgustiku tegevdirektor Nina Ekelund. Haga võrgustikku kuuluvad ettevõtted – nende seas näiteks Swedbank ja Löfbergs – on võtnud eesmärgiks vähendada ettevõtlussektori süsinikdioksiidi heitkoguseid ja liikunud hoopiski riigi plaanidest eespool, n.ö avaliku sektori nügijana.

Väliskülaliste kõrval on konverentsil esindatud paljud mainekad Eesti eksperdid ning ettevõtjad, näiteks Tallinna Tehnikaülikooli rohepöörde prorektor Helen Sooväli-Sepping, Swedbanki kestlikkuse juht Mihkel Tamm, jätkusuutlike süsiniknanomaterjalide tootja Up Catalyst tehnoloogiajuht Einar Karu jpt. Kokku astub kahe päeva jooksul konverentsi lavadel üles 71 oma valdkonna eksperti.

“Konverentsi korraldajatel on õnnestunud programmi kaasata väga huvitavad esinejad, kes jagavad nii rohepöörde edulugusid, kuid ka ebaõnnestumisi. Kuulajatel on kasulik mõlemist õppida,” rääkis Goldstein.

Lisaks tipptasemel esinejate kuulamisele on konverentsil võimalik tutvuda uute innovaatiliste toodete ja teenustega, leida uusi äripartnereid, mõttekaaslasi ja karjäärialaseid väljakutseid.

Paralleelselt ettekannetega toimuvad Kultuurikatla teistes ruumides praktilised töötoad, mille teemad ulatuvad seaduste tundmisest, juriidiliste turutõrgete praktikate jagamise ja rahvusvahelise värbamise organiseerimiseni. Töötubadesse saab registreeruda konverentsil kohapeal ja liituda vabade kohtade olemasolul.

Avatud on demoala, kus rohetehnoloogia firmad saavad kaheminutiliste esitluste käigus näidata end sadadele potentsiaalsetele klientidele, koostööpartneritele ja investoritele.

Info GreenEST Summit 2022 programmi ja piletite kohta leiab konverentsi kodulehelt. Üritusest tehakse otseülekanne ka veebis WorksUp platvormil.

GreenEST Summiti korraldajapartnerid on Tallinna Tehnikaülikool, EIT Raw Materials, Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Majandus- ja Kommunikatsioonimisteerium, Keskkonnaministeerium, Advokaadibüroo RASK, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis ning EASi ja KredExi ühendasutus.

Liitu programmiga!