Galerii: Tehnopolis toimus filmi ja multimeedia tipptegijate, investorite ja iduettevõtjate jõulueelne kohtumine
18. detsembril kogunesid huvilised Tehnopolis Founder2Founder Christmas Meetupil, kus olid esindatud filmivaldkonna tegijad, mängutööstuse ettevõtted, investorid ja iduettevõtjad. Ürituse korraldas Tehnopol Startup Inkubaatori Filmi- ja multimeediakiirendi, mis toetab varajase faasi iduettevõteid ning edendab innovatsiooni filmi- ja multimeediavaldkonnas.
Founder2Founder Meetup on kiirendi uus formaat, mis pakub loojatele, tehnoloogia valdkonna ettevõtjatele ja investoritele toetavat keskkonda inspiratsiooni ammutamiseks, koostöövõimaluste loomiseks ja sügavama ülevaate saamiseks filmi- ja multimeediainnovatsioonist. Päevakava oli täis põnevaid ettekandeid, arutelusid ja praktilisi teadmisi.
Teet Kuusmik (IVIA) tutvustas Filmi- ja Multimeedia Innovatsioonikeskust IDA Hub, mis loodi Ida-Virumaal Tehnopoli, Ida-Viru Investeeringute Agentuuri (IVIA) ja Ida-Viru Ettevõtluskeskuse koostöös. Keskus valmib 2026. aastaks ja hakkab pakkuma tuge loojatele ning iduettevõtetele.
Heiki Luts (FrostFX) rääkis, kuidas tehisintellekt ja virtuaalreaalsus muudavad filmiproduktsiooni. Ta jagas ka praktilisi teadmisi Unreal Engine’i kasutamisest virtuaalmaailmade loomisel ja selgitas, kuidas tööriistad nagu Photoshop toetavad virtuaalstuudiote tööd.
Madis Tüür (Münchhausen Films) kirjeldas Eesti võimalusi rahvusvahelise filmitootmise keskuseks saamisel, selgitades nii võtteplatside logistikaga seotud väljakutseid kui ka välisproduktsioonide Eestisse meelitamise protsessi.
Ivar Krustok (Delfi Meedia) jagas Delfi edulugu, tuues esile, kuidas igapäevaselt keskmiselt 216 artiklit avaldav Delfi jõudis juhtpositsioonile. Ta tõi näiteid, kuidas lihtsad tööriistad, nagu automaatne transkribeerimine, võivad olla tõhusamad kui aastate jooksul loodud keerulised CMS-süsteemid.
Paneeldiskussioon: loovusest ja tehnoloogiast
Õhtu lõppes paneeldiskussiooniga teemal “Kuidas näevad investorid loovuse ja tehnoloogia sünergiat?”, kus osalesid Lev Dolgatšjov, Andrus Oks ja Helery Pops, moderaatoriks oli Reigo Ahven. Diskussioonis käsitleti küsimusi, miks investorid kõhklevad filmi- ja multimeediaprojektidesse investeerimisel ning millised tehnoloogiad – näiteks tehisintellekt, virtuaalreaalsus ja masinõpe – võivad muutuda selle valdkonna kasvuveduriteks.
Panelistid tõdesid, et kuigi multimeediatehnoloogiatel, näiteks nagu VR/AR ja sisuloome tööriistad, on suur potentsiaal, on nende mastaapsus ja investeeringutasuvus endiselt küsitavad. Samas jõuti konsensusele, et kui toode näitab eskaleerimise potentsiaali, hakkavad investorid ise aktiivselt huvi üles näitama.
Suurim probleem idufirmade juures on tiim. Kui asutajad ei tule omavahel toime, viib see läbikukkumiseni. “Startup ei sure siis, kui raha otsa saab, vaid siis, kui asutajad kaotavad lootuse”, lausus Lev Dolgatšjov.
Koostöövõimalused ja tulevikuplaanid
Filmi- ja multimeedikiirendi programmi juhi Olga Kurdovskaja sõnul on plaanis 2025. aastal mitmeid uusi tegevusi ja üritusi, et toetada nii alustavaid iduettevõtteid kui ka neid, kes on valmis investeeringute kaasamiseks ja eksporditurgudele laienemiseks.
“Erinevalt teistest kiirenditest keskendub meie programm spetsiaalselt filmi- ja multimeediavaldkonnale. Me mitte ainult ei toeta tehnoloogiapõhiseid ideid, vaid viime osalejad kokku ka selle ala ekspertidega, andes otsese ligipääsu filmitööstuse võtmeisikutele, turule ja investoritele,” sõnas Kurdovskaja.
Tehnopol Startup Inkubaatori Filmi- ja multimeediakiirendi tegevusi rahastab Euroopa Liit.