Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoris alustab tegevust neli uut ettevõtet
Juuni alguses selgus neli Eesti ettevõtet, kes hakkavad oma lahendusi edasi arendama Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoris (ESA BIC Estonia). Žüriile esitles oma äriideid kaheksa tugevat kandidaati, kelle seast valiti inkubaatorisse Grid Raven, GaltTec (pildil), Geolynx ja VAAL Airships.
Kõigi Eesti kosmose äriinkubaatorisse valitud ettevõtetega on tänaseks sõlmitud lepingud ning alustatud järgmiste sammude planeerimist koos äriinkubaatori tiimi ja mentoritega. Neljateistkümnendasse taotlusvooru laekus kokku kaheksa väga tugevat taotlust, mis kõik pääsesid žürii ette.
Eesti kosmose äriinkubaatori juht ja Sparkup Tartu Teaduspargi kosmose valdkonna juht Sven Lilla tõi esile, etkosmosetehnoloogiate seos igapäevaeluga paistab üha enam välja ning ettevõtted on valmis võtma konkurentsieelise saavutamise nimel suuremaid riske. „Seekordsete ettevõtete valikut iseloomustab eriti kõrge tehniline ja teaduslik taust ning potentsiaal toetada eelkõige maapealseid arendusi kosmosetehnoloogiate abiga,” ütles Lilla. Tartu Ülikool on olnud Eesti kosmoseettevõtete kasvulava ning tänu maailmatasemel Tartu Observatooriumi ja ESTCube tudengisatelliidi programmidele on tänaseks ESA BIC Estonia inkubatsiooniprogrammiga seotud nii aktiivselt, kui vilistlasstaatuses kokku seitse Tartu Ülikooli hargettevõtet.
Tehnopol Startup Inkubaatori ESA BIC Estonia kosmose programmijuhi Kristiina Libe sõnul on tehnoloogiatel, mis leiavad kasutust nii kosmoses kui Maa peal, suur potentsiaal läbi lüüa. „Sageli käivad kosmose jaoks arendatud tehnoloogiad igapäevastest lahendustest mitu sammu ees. Tänavuses voorus osalevad ettevõtted paistsidki silma oma tulevikku suunatud ja väga tugevate lahendustega,“ lisas Libe. Tema sõnul ühtib ESA BIC programmi korraldamine Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvat tehnoloogiaettevõtlust ja innovatsiooni.
Tallinnasse valitud ettevõtte Grid Raveni eesmärk on aidata suurendada elektrivõrgu ülekandevõimsust aastaks 2030 üle maailma 30% võrra, milleks ettevõte rakendab masinõpet, et ülitäpselt ennustada ilma ja tuult ning selle abil suurendada võrgu efektiivsust.
VAAL Airships arendab stratosfääri droone. Nende missioon on luua lähikosmose testimisplatvorm, mis võimaldab stratosfääris põhjalikult testida tipptasemel tehnoloogiaid. Alates side- ja fototehnoloogiast kuni Maa kaugseire ja ravimite tootmiseni – platvorm pakub kuluefektiivset alternatiivi traditsioonilisele orbiidil testimisele.
GaltTeci esimese kütseelemendi toote prototüüp. Foto: Peter Kollanyi
Valituks osutus ka kaks Tartu Ülikooli hargettevõtet, GaltTec ja Geolynx. GaltTec on süvatehnoloogia iduettevõte, mis arendab ja toodab uudseid kütuseelementidel baseeruvaid elektrilisi jõuallikaid, mille innovaatilisus seisneb ainulaadsete juuksekarva jämeduste keraamiliste mikrotorude kasutamises. See võimaldab valmistada konkurentidest kuni 10 korda väiksemaid kütuseelemente.
Geolynx arendab veebiplatvormi, mis on valmis muutma ESG aruandlust suurte korporatsioonide ja finantsasutuste jaoks. Arendatav kasutajasõbralik lahendus võimaldab kinnisvara, infrastruktuuriprojektide ja loodusvarade põhjalikku analüüsi, kasutades tipptasemel satelliidiandmeid ja ainulaadset andmekuubikusüsteemi.
Valitud ettevõtteid toetatakse 60 000 eurose grandiga, millest pool tuleb Euroopa Kosmoseagentuurist ning pool vastavalt Tartu ja Tallinna linnadelt.
Tänaseks on kosmose ESA Eesti äriinkubaatoriga liitunud juba 31 ettevõtet, millest Tartuga on liitunud 16 ja Tallinnaga 15 ettevõtet. Tartu linn on panustanud ettevõtetesse 285 000 eurot, ettevõtted on tasunud tööjõumakse üle 4 miljoni euro ning teinud käivet üle 6,1 miljoni euro. Tallinna linn on panustanud ettevõtetesse 290 000 eurot ning sealsed ettevõtted on tasunud tööjõumakse ligi 3 miljoni eurot ning teinud käivet üle 8 miljoni euro. Mõlemad linnad panustavad iga ettevõtte kohta 30 000 eurot.
Sügiseses taotlusvoorus on ESA Eesti äriinkubaatoris veel üks vaba koht.
Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator loob uusi ärivõimalusi
Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator on esimene omataoline Baltikumis. ESA Eesti äriinkubaator on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 30 kosmose äriinkubaatorit 70 asukohas üle Euroopa.
Tänaseks on võrgustik toetanud üle 1600 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja arengut. Tartus ja Tallinnas tegutseva ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on 2023–2026 aasta jooksul võtta vastu 15 kosmose idufirmat, pakkudes neile toote arendamiseks 60 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid. ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ning arendada kohalikku majandust.
ESA BIC Estonia juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus.
Kosmose äriinkubaatori konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.
Rohkem infot ESA BIC Estonia kohta loe siit: www.esabic.ee.