Eesti iduettevõtte AI lahendus teeb revolutsiooni viiruse vastaste ravimite arenduses
Tervisetehnoloogia iduettevõte Nora AI arendab tehisintellekti abil uusi viirusevastaseid ravimeid. Ettevõte loob platvormi, mis aitab oluliselt kiirendada ravimiarendust, vähendada kulusid sadade miljonite eurode võrra ja suurendada kliinilise edu tõenäosust. Nora AI on hetkel Tehnopoli AI kiirendis ja liitus hiljuti Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonnaga.
Nora AI keskendub koostöös Tartu Ülikooli Bioohutuse tuumiklaboriga viiruste ravile, millel on globaalne mõju. Ettevõtte innovaatilisus peitub loodavas ravimiarenduse platvormis nimega Nora. Nora platvorm aitab kiirendada ravimiarendust aastates, vähendada kulusid sadade miljonite eurode võrra ja suurendada kliinilise edu tõenäosust oluliselt.
“Nora automatiseerib biomeditsiini teadlaste igapäevatöö kriitilisi osi. See hõlmab teaduskirjanduse kokkuvõtete tegemist, andmebaasidest informatsiooni otsimist, uute ravimikandidaatide soovitamist ning suhtlust teadlase enda laborikatsete tulemustega,” selgitas Nora AI kaasasutaja ja tegevjuht Carmen Kivisild. Lisaks plaanib ettevõte litsentseerida Nora platvormi ülikoolidele, teadusasutustele, teistele iduettevõtetele ja farmaatsiaettevõtetele. “Nora platvormi potentsiaal on liiga suur, et seda ainult endale hoida,” ütles Kivisild.
Aasta ettevõtte tiitliga pärjatud Tartu biotehnoloogia ettevõtte Icosagen Cell Factory teadusdirektor Mart Ustav jr. väljendas heameelt Nora AI plaanide üle. “Traditsiooniliselt võtab ühe ravimi turule jõudmine umbes kümme aastat, kusjuures suur hulk nendest ravimitest ebaōnnestuvad erinevates kliinilise arenduse faasides. Seetõttu on Nora AI-sugused uuenduslikud ettevõtted, kes suudaks seda ōnnestumise tōenäosust suurendada ōigete märklaudade tuvastamise näol, väga teretulnud. Ootame huviga Nora platvormi valmimist, et testida selle mõju meie ravimiarenduse programmides,” lisas Ustav.
Hiljuti kaasas Nora AI ingelinvestoritelt 65 000 eurot Nora platvormi ehituseks. Ingelinvestorid näevad Nora AI-s võimalust panustada maailmatervise arendamisse, mis aitaks päästa miljonite inimeste elusid. “Tehnoloogia ja tehisintellekti kiire areng avab uued võimalused tervise ja ravimiarenduse valdkonnas. Usun, et Nora AI on selle revolutsiooni eesotsas. Koos suudame muuta ravimiarendust odavamaks, efektiivsemaks ja kättesaadavamaks kogu maailmas,” põhjendas Cleveroni tegevjuht Arti Kütt oma investeerimise otsust.
“Kuigi ettevõte on alles kolm kuud vana, oleme selle lühikese aja jooksul kaasanud esimese ingelinvestorite vooru, saanud koha Tehnopoli AI kiirendis ja Tartu Biotehnoloogia pargi inkubatsiooniprogrammis. Ja see on alles algus,” kutsus Carmen Kivisild kõiki ettevõtte edusammudele kaasa elama.