Eesti ettevõte GaltTec pääses NATO DIANA kiirendisse
30. novembril avalikustati ettevõtted, kes pääsesid NATO DIANA kiirendisse, kuhu saadeti üle 1300 avalduse üle kogu alliansi. Neist 44 parimat valis NATO välja ja 9 tuleb oma tehnoloogiaid arendama Eestisse, Tehnopol Startup Inkubaatorisse, kes on DIANA siinne juhtpartner.
Väga tihedast konkurentsist pääses ainsa Eesti ettevõttena kiirendisse GaltTec, kes tegeleb ainulaadse patenteeritud tehnoloogial põhinevate kütuseelementide ja kütuseelemendi materjalide tootmisega ning seda läbi keemilise reaktsiooni ehk ilma põletamise ja heitmeteta. Tegemist on väikse Tartu teadlaste ettevõttega, kelle ambitsioonid suured ja tehnoloogia murranguline.
GaltTeci tiimi kuuluvad Glen Kelp (tegevjuht, kaasasutaja), Laura Elise Arvisto (teadusjuht, kaasasutaja) ja Tanel Tätte (teadusarendusjuht ja materjaliteaduse kaasprofessor, kaasasutaja) ja Joonas Hint (peainsener).
GaltTeci kohta saad lugeda lähemalt siit artiklist: https://epl.delfi.ee/artikkel/120251688/keegi-teine-ei-oska-seda-teha-nato-tiiva-alla-paasenud-vaike-tartu-ettevote-plaanib-revolutsiooni
Kõik üle alliansi kiirenditesse pääsenud ettevõtted arendavad kõrge potentsiaaliga kahese kasutusega tehnoloogiaid, millel on rakendusvõimalusi nii igapäevaelus ehk tsiviilsektoris kui ka kaitsevaldkonnas. Arendatavad tehnoloogiad jagunevad kolme katusteema ehk nn strateegiliste valdkondade alla: energeetika ja jätkusuutlikkus, side ja kommunikatsioon ning veealune tuvastamine ja seire.
Kõik 9 Eesti kiirendisse pääsenud tiimi saavad NATO DIANA’lt 100 000 euro suuruse grantrahastuse, parimatel on võimalik saada veel kuni 300 000 eurot lisarahastust. Lisaks ootab neid juurdepääs enam kui 90 testkeskusele, kaitse- ja ärivaldkonda ühendav programm ning tippmentorite võrgustik üle alliansi. DIANA loob silla ülikoolide, ettevõtete ja avaliku sektori vahel, eesmärgiga toetada innovaatiliste tehnoloogiate arendamist, mis aitavad leevendada tsiviil- ja kaitsesektori probleeme ning juhivad meid jätkusuutlikult turvalisema maailma suunas.
Eesti kiirendit hakkavad ellu viima Tehnopol Startup Inkubaator koos Sparkup Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wise Guys. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad oma panuse Eestis TalTech, Tartu Ülikool, CR14 ja Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia ning Eesti Lennuakadeemia.