DIANA Eesti kiirendi ettevõtted kaasasid NATO-lt 900 000 eurot lisarahastust
NATO DIANA avalikustas esimese vooru kümme edukaimat ettevõtet, kes kaasasid kokku 3 miljonit eurot lisarahastust. DIANA pilootaastal osales esimeses voorus 44 ettevõtet üle alliansi, neist üheksa DIANA Eesti kiirendis. Kolm Eesti kiirendi ettevõtet pääses DIANA uude kasvuvooru ning iga ettevõte sai lisaks 300 000 eurot grantrahastust.
„On hea meel, et just Eesti kiirendist on jõudnud uude kasvuvooru kolmandik alustanud ettevõtetest. See näitab, kui oluline on kahese kasutusega tehnoloogiate arendamisel pakkuda talentidele rahvusvahelist platvormi. NATO DIANA kiirendi on heaks näiteks, kus saavad kokku iduettevõtlus ja teadusmahukas kaitsevaldkond – need koos aitavad kasvatada meie majandust ja turvalisust,“ sõnas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo.
DIANA kasvufaasi valitud innovaatilisi ettevõtteid toetatakse täiendava rahastusega ning neile pakutakse spetsiaalselt kohandatud programmi, mis on loodud nende ärilise rakendamise ja turule jõudmise edukuse suurendamiseks. Ettevõtted valiti välja põhjaliku hindamisprotsessi käigus, mis analüüsis tehnoloogia potentsiaali, nende ärilist edenemist ja plaane, turule sisenemise võimalusi ning vastavust liitlasriikide vajadustele. Need ettevõtted, kes kasvufaasi ei pääsenud, saavad liituda DIANA järjest kasvava kogukonnaga ning olla osaks tugevast ökosüsteemist 32 riigi vahel.
Tehnopol Startup Inkubaatori ning NATO DIANA Eesti kiirendi juhi Anne-Liisa Elbrechti sõnul on valik tunnustuseks Tehnopoli kiirendiprogrammi tugevusele. „Kõik üheksa meie kiirendis osalenud ettevõtet olid tugevad ja sooritasid kiirendi jooksul korraliku arenguhüppe. Fakt, et neist kolmandik valiti ka kasvuvooru, näitab meie programmi, mentorite ja tiimi tipptaset,” ütles Elbrecht. Ta lisas, et NATO DIANA kiirendi eestvedamine ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailmamuutvat tehnoloogiaettevõtlust ja innovatsiooni.
DIANA Eesti kiirendist pääsesid järgmisse vooru Goldilock, Revobeam ja Lobster Robotics. Suurbritannia ettevõte Goldilock arendab patenteeritud küberturvalisuse tööriista kriitiliste varade ja andmete kaitseks. Füüsiliselt segmenteerides digitaalseid varasid ja võrke ilma interneti kasutamiseta, tagab Goldilock, et võrgud ja varad püsivad turvalised, nähtamatud ja vaenlastele kättesaamatud. Hollandi ettevõte Lobster Robotics arendab autonoomseid, kergeid, kuluefektiivseid ja erakordselt täpseid allveeroboteid merepõhja pildistamiseks, võimaldades kvantitatiivseid ülevaateid visuaalse kaardistamisega. Poola ettevõte Revobeam keskendub energiatõhusate, vastupidavate ja madala hinnaga antennide arendamisele, mis on disainitud mehitamata platvormidele ja IoT-seadmetele, pakkudes kaitset segamisrünnakute eest ning suurendades juhtmevaba suhtluse leviala.
Revobeami tegevjuht Mateusz Rzymowski ütles, et nad on järgmiste sammude osas elevil. „Oleme uhkusega osaks NATO DIANA ökosüsteemist ning pärast kuut intensiivset ja tulemuslikku kuud Tehnopolis DIANA kiirendis, jätkame põnevusega oma teekonda kasvufaasis. Kiirendis alguse saanud võrgustiku laiendamine ja uute võimaluste kasutamine avaldavad märkimisväärset mõju ning me jätkame oma antennide arendamist ja eskaleerimist, mis on olulised tänaste julgeoleku- ja kaitsevaldkonna väljakutsete lahendamisel. Ootame huviga koostööd DIANA meeskonnaga järgmiste kuude jooksul, et edendada meie innovatsiooni rakendamist ja lõpuks luua tugev äri kaitseturul,” lisas Rzymowski.
Lobster Robotics’i kaasasutaja ja tegevjuht Stephan Rutten sõnas, et kiirendi käigus õppisid nad väga palju. „Kuigi see kestis kuus kuud, tundus see aeg palju pikemana – ja Tehnopol mängis selles suurt rolli. Tallinn on nüüd meie teine kodu ja kiirendis osalenutest on saanud tihe kogukond. Meie raske töö tasus end ära: tänu kasvufaasi jõudmisele, oleme saanud vahendid, mida vajame, et hoida kiirendi ajal seatud tempot ja kasutada ära eesolevaid testimis-, demo- ja ärivõimalusi,” kinnitas Rutten.
NATO DIANA kiirendi uude vooru esitati 2613 avaldust 30-st riigist. Eestist kandideeris 74 ettevõtet. DIANA 2025 voor alustab jaanuarist.
NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) Eesti kiirendit juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wise Guys. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad Eestis oma panuse TalTech, Tartu Ülikool, CR14, Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia ja Metrosert.